Tır Kantarı Nedir - Tır Kantarı Rehberi

Tuna Tartı ve Elektronik Sistemler olarak, taşıt kantarı, araç kantarı, kamyon kantarı alanında çeşitli ebat ve kapasitelerde yüksek kalitede üretimlerimiz mevcuttur. Kantarlarımız statik hesapları yapılarak nominal kapasite ve %150 aşırı yüke dayanıklı şekilde yapılmış, çelik konstrüksiyonlu tartı köprüleridir.

Yüksek Kalitede  Tır Kantarları

tır kantarı

Tüm taşıt kantarların üretiminde gaz altı kaynağı kullanılmaktadır. Yüzeylerin KUMLAMA işlemi sonrasında dış yüzeyler kombiflex enamel boya ile RAL5005-RAL7022 gibi renklere boyanmaktadır. Kantarlar modüler olarak üretimi yapılmakta olup, kurulum yerine modüler halde sevki yapılır ve bu sayede çalışma yerinde kurulumu rahatlıkla yapılmaktadır.

 Taşıt Kantarları, zemin üstü tip kantar modeli ve çukurlu tip kantar olarak iki kategoride üretimleri yapılmaktadır.

Zemin üstü tip kantarlar, yer sıkıntısı olmayan firmalar için daha uygundur.  Giriş ve Çıkış rampaları ile modeline göre yerden 38-50cm yüksekliklerinde kurulumu yapılmaktadır. Çukurlu tip kantarlar yer sıkıntısı olan tesislerde tercih edilmektedir.  


Beton zemine bir havuz açılarak, havuz içine kurulumu yapılmaktadır.  Yaklaşık çukur derinliği 1,75mt dir. Üzerinden araçlar manevra yapabilecek şekilde sağlam yapılarda üretilmektedirler.


4 metre uzuluktan başlayarak, 6 metre kantar, 8 metre kantar, 10 metre kantar, 12 metre kantar, 14 metre kantar, 16 metre kantar, 18 metre kantar, 20 metre kantar, 22 metre kantar, 24 metre kantar, 26 metre kantar, 28 metre kantar, 30 metre kantar, 32 metre kantar uzunluğunda ve 60 ton kantar, 80 ton kantar, 100 ton kantar, 120 ton kantar, 150 ton kantar, 200 ton kantar, 600 tona kadar tartım yapabilen kantar üretimi, imalatını yapmakta ve kantar ihracatı gerçekleştirilmektedir.


  1. Taşıt kantarına operatörsüz otomatik kantar sistemleri entegre edilebilmektedir.
  2. Taşıt-Araç-Kamyon kantarlarında kullanılan loadcell kapasite ve tercihe göre Tuna TCT-30T veya  SCX-30T yük hücreleri, özellikle kamyon kantarları için Tuna tarafından tasarlanmış, sağlam, yüksek kapasiteli ve ağır hizmet tipi yük hücreleridir. OIML R60 3000d sınıfına uygun olarak sertifikalandırılmıştır. 2014/31/AT Otomatik Olmayan Tartı Aletleri direktifine uygun olarak kullanılamaktadır.

  3. Ayrıca TCT-30t montaj kiti özel olarak TCT-30t ve SCX yük hücreleri için dizayn edilmiştir. Kimyasal maddelere karşı  dayanıklıdır. Diğer montaj kitleri gibi sadece yanal yüklere karşı değil, 3 eksenden gelen bütün yüklere karşı yük hücrelerini korur.  Ayrıca özel yapısı sayesinde platformun ısıl genleşmesi yüzünden oluşabilecek hatalı  tartımları engeller.


 tır kantarı

Tuna Taşıt Kantarlarımızda sektörün lider firmaları tarafından tercih edilmektedir. TUNA TS1, TS2, TS3, TS4 model çeşitliliğine sahip olan taşıt kantarlarıdır.


Truck Scale-1 Serisi taşıt kantarları komple çelik platformludur. Zemin üzerine monte edilir, betonarme rampalarla kantar üzerine rahatça çıkılır. Truck Scale-1 serisi I kiriş sistemi diye tabir edilen klasik zemin üstü kantarlardır. 


Platformda IPE cinsi çelik kullanılmaktadır. Truck Scale -1 serisi kantarlarda üst kaplama saçı 10 mm kalınlığında olup ebatlarına göre 4 ila 10 adet arasında her biri 30 ton kapasitede OIML R60 standartlarında C4 sınıfı paslanmaz çelik TCT-30t model yerli üretim yük hücreleri (loadcell) kullanılmaktadır.


 TS-2 Serisi taşıt kantarları komple çelik platformludur. Zemin üzerine monte edilir, betonarme rampalarla kantar üzerine rahatça çıkılır, "V" kiriş sistemi ile üretilen ve tercih edilen modeldir. Modüler kantardır. Kantar 6 parçadan oluşmakta olup kurulumu ve daha sonra demontajı ve kurulumu oldukça kolaydır. Sağında ve solunda bulunan bariyer sistemi maximum mukavamet hesaplanarak üretilmektedir. TS-2 serisi kantarlarda ebatlarına göre 4 ila 10 adet arasında her biri 30 ton kapasitede OIML R60 standartlarında C4 sınıfı paslanmaz çelik TCT-30t model yerli üretim yük hücreleri (Load cell) kullanılır.


 TS-3 Serisi taşıt kantarları komple çelik platformludur. Özellikle fabrika girişlerinde,zeminde yer kaplamayan,zemin altına monte edilen dar alanlarda araçların manevra kabiliyetini yükselten, zorlu ağır hizmet koşullarında uzun yıllar sorunsuz çalışabilen, komple çelik platformdan oluşan kantar modelidir.


 Platformda IPE cinsi çelik kullanılmaktadır. Üst kaplama sacı kantar kapasitesine göre değişmekle birlikte en az 10mm kalınlığındadır. TS-3 serisi kantarlarda ebatlarına göre 4 ila 10 adet arasında her biri 30 ton kapasitede OIML R60 standartlarında C4 sınıfı paslanmaz çelik, TCT-30t model yerli üretim yük hücreleri (Load cell) kullanılır.


 Tuna TS-4 Model , altyapı gerektirmeyen , kendinden rampalı mobil kantar olmakla beraber, stok sahalarında, fabrika girişlerinde, hammadde alış-satış kantarı olarak kullanılır. Zemin üzerine monte edilir. Betonerme rampalar ile kantarın üzerine rahatça çıkılır. 


Kantar 3 parça ve rampalardan oluşmaktadır. Sağ ve sol çelik platform içi beton loblardan oluşur.

 Sağlam yapısı ve uygun maaliyeti ile ön plana çıkmaktadır. Kantar kapasitenin %150 fazla tartım kapasitesine göre maximum mukavamet hesaplanarak üretilmektedir. Sağ ve sol lobllardaki beton C50 olarak atılmaktadır. 


Yüzey sertleştirici ile sistem uzun yıllar dayanıklı hale getirilmektedir. Ekonomıik bakım maaliyeti ile ön plana çıkmaktadır.TS-4 Mobil Tip kantarlar, 4 ila 10 adet arasında her biri 35 ton kapasiteli OIML R60 standartlarında C4 sınıfı paslanmaz çelik TCT yerli üretim yük hücreleri (Loadcell) kullanılır.

tır kantarı